King of Twang gitaristi Duane Eddy 86 yaşında hayatını kaybetti

T24 Dış Haberler

Amerikalı gitarist Duane Eddy 86 yaşında hayatını kaybetti, eşi Deed Eddy ölümünün 30 Nisan’da Franklin, Tennessee’de gerçekleştiğini ve ölüm nedeninin kanser olduğunu açıkladı. 

Grammy ödüllü sanatçı 1950’li ve 60’lı yıllarda enstrümantal hitlere imza attı. Peter Gunn adlı şarkısının yeniden düzenlenmesiyle 1986’da yeniden listelere girdi.

Kendine özgü tarzı nedeniyle Twang’in Kralı olarak anıldı, 1994’te Rock and Roll Hall of Fame’e kabul edildi. 2008 yılında Müzisyenler Onur Listesi ve Müzesi de onu üyeliğe kabul etti.

Variety’nin internet sitesinde Eddy’nin temsilcisinin şu sözlerine yer verildi: “Duane, kendine özgü tarzıyla dünya çapında bir gitarist nesline ilham verdi. O ilk rock and roll gitar tanrısıydı, alçakgönüllü ve inanılmaz bir insandı. Onu çok özleyeceğiz.”

Eddy 1936 yılında New York eyaletinin Corning kentinde doğdu. Gitar çalmaya erken yaşlarda başladı. Kendi kendini yetiştiren Eddy’nin kendine özgü sesi The Beatles’tan Blondie’ye kadar birçok sanatçıya ilham kaynağı oldu. 70 yıla yayılan görkemli kariyeri boyunca 100 milyondan fazla albüm sattı.

2011’de Eddy BBC’ye şunları söyledi: “Bruce Springsteen ya da John Fogerty gibi insanlar çıkıp ‘Duane beni çok etkiledi’ dediklerinde, bu yaptığım işin getirilerinden ve ödüllerinden sadece biri oluyor. Bu benim için para ve şöhretten daha değerli. Bu doğrudan kalbe değiyor”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x